Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

» Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę.

Wysokości zapomogi  wynosi 1.000 zł na jedno dziecko.

1.  Jednorazowa zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka - jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922 zł.

Ustalając  dochód rodziny  stosuje się te same zasady jego obliczania, jakie obowiązują w przypadku zasiłków rodzinnych na dzieci. Będą więc brane pod uwagę, dochody pochodzące z roku kalendarzowego poprzedzającego okres zasiłkowy. Jeżeli dziecko urodzi się np.w styczniu 2013 r., to rodzic będzie musiał dołączyć dokumenty określające wysokość dochodów z 2011 roku.

W stosunku do rodziców  dzieci, które przyjdą na świat do 31 grudnia 2012 roku  a wnioski są składane  po 1 stycznia (mają na to czas w ciągu 12 miesięcy od jego narodzin), stosuje się  stare zasady to znaczy ,że nie wymaga się zaświadczeń lub oświadczeń o dochodach.Te same zasady regulujące przyznawanie becikowego  dotyczą też osób, które sprawują opiekę prawną lub faktyczną nad dzieckiem albo je przysposobili. W przypadku gdy objęcie opieką nastąpi przed 1 stycznia 2013 r. „becikowe” przyznaje się według dotychczasowych przepisów. Po tym terminie obowiązuje  kryterium dochodowe.

2.  Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego - w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. 

3.  Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

4.  Zapomoga, przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (zasady tej nie stosuje się do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka a także do osób, które przysposobiły dziecko..

5.  Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. 

Do wniosku należy dołączyć:

  1. Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
  2. uwierzytelnione kopie dokumentu stwierdzajace tozsamość osoby ubiegajacej sie i odpowiednio : dokument stwierdzający przysposobienie dziecka albo ustalenie opieki prawnej (wyrok, orzeczenie, zaświadczenie sądu rodzinnego)
  3. zaświadczenie lekarza lub położnej potwierdzające że matka dziecka pozostawała pod opieka medyczna nie później niż od 10 tygodnia ciązy do porodu.
  4. Dokumenty potwierdzające dochody rodziny.